Een paar ‘Etruscan Chairs’, circa 1805, uit particulier familiebezit

Lotnummer 8607, een paar ‘Etruscan Chairs’ toegeschreven aan de ontwerper Chapuis en lotnummer 8608, een set recamiers, zijn al meerdere generaties in het bezit van een voorname Nederlandse familie.

De sierlijke vorm van de armstoelen is geïnspireerd op afbeeldingen van klassieke meubels die te zien waren op Griekse zwart- en roodfigurige vazen, die in de 18e en vroege 19e eeuw werden ontdekt in Etruskische graven in Italië.

Hoewel de elegante lijnen van deze stoelen die uit de klassieke oudheid imiteerden kon hun vervaardiging alleen worden bereikt door gebruik te maken van nieuwe technologie. In dit geval hield dat in dat vijf of meer lange, dunne stroken mahoniehout werden gelamineerd en vervolgens met stoom werden gebogen om de omgekeerde “U”-vormige poten te vormen, evenals de gebogen armleuningen en de doorlopende stijlen die de rug- en zittingrails met elkaar verbinden.

De elegantie en het vernieuwende karakter van deze stoelen bleven niet onopgemerkt. Het hof in Brussel bestelde kort na 1806 een reeks stoelen van ditzelfde model bij Chapuis voor gebruik in het Kasteel van Laken. Deze twee sets hebben lang op een Nederlands landgoed gestaan, namelijk landgoed Kernhem te Ede. Zie onderstaande provenance:

(Possibly) acquired by Mr Allard Pierson (1831-1896) and his wife Pauline Hermine Elisabeth Pierson-Gildemeester (1831-1900), Utrecht / Zutphen, circa 1850s. By descent to their daughter Mrs. Lina Eudia de Ridder-Pierson (1859-1951) and her husband Mr. Willem de Ridder (1854-1931) living at the estate Kernhem, Ede, The Netherlands. Thence by descent from the above to her niece Mrs Henriette Waller-Pierson (1882-1974), Lunteren, thence by the descent to the present owner.